Vybírejte srdcem a dejte Vašim blízkým něco výjimečného.

V dnešní době existuje mnoho možností, jak můžete naložit s popelem zesnulých. Lze jej uložit do urnového hrobu, rozptýlit nebo podle nejnovějších trendů urnu vystavit. Můžete ji umístit doma, v kolumbáriu nebo v urnové skříňce.

Pokud se rozhodnete urnu viditelně vystavit, bude Vašim prvním krokem výběr ozdobné urny (ozdobného obalu na urny), do které úřední urnu vydanou krematoriem vložíte nebo popel důstojně přesypete (přesypové urny).

Ozdobných obalů na urny je dnes široká škála. Můžeme vybírat z mnoha tvarů, materiálů a designu. Vybírejme však srdcem a snažme se dát našim blízkým zesnulým něco výjimečného a jedinečného. Je to takový poslední věcný a důstojný dar, kterým jim můžeme zprostředkovat krásný a klidný odpočinek. 

Důležité je vybrat urnu podle typu umístění. Každý dobrý prodejce u jednotlivých uren vždy uvádí, kam je tento obal na urnu vhodný.

Pokud zvolíme urnu do exteriéru, která bude stát samostatně přímo na náhrobní desce, je ideální urna z odolného materiálu jako např. přírodní kámen nebo umělý kámen. Tyto materiály odolávání přímému dešti, slunci a mrazu. Žádný materiál není zcela bezúdržbový, proto je nutné počítat s tím, že přibližně jednou za rok je potřeba urnu očistit. Z naší nabídky Vám můžeme doporučit kamenné urny.

Urny také velmi často vkládáme do urnové skříňky položené na náhrobní desce. Většinou se jedná o nerezové prosklené skříňky nebo kamenné skříňky s nerezovým proskleným rámečkem. V nich je urna chráněna před přímým deštěm a podle polohy částečně před přímým sluncem. Urny jsou zde méně vystaveny nepříznivým podmínkám, proto mohou být vyrobeny z širší škály materiálů. V naší nabídce jde hlavně o kompozitové urny, které jsou do vhodné právě do urnových skříněk, ale také do venkovních kolumbárií, které svých charakterem poskytují stejné podmínky jako urnové skříňky. Také chrání pohřební urny před přímým deštěm a částečně sluncem.

Nastává otázka, zda do urnové skřínky a venkovního kolumbária uložit i urny ze dřeva. Není zde totiž zaručeno, že dřevo vydrží kolísající vlhkost a přímé slunce procházející část dne skrz sklo. Dřevo může na slunci pracovat, mohou se objevit malé prasklinky a bylo by potřeba urnu alespoň jednou ročně přetřít ochranným olejem.

Můžeme se také setkat s kolumbárii krytými, umístěnými uvnitř budov. Do těchto kolumbárií můžeme umístit urnu z jakéhokoli materiálu, protože jsou zde stále stejné příznivé klimatické podmínky. Vyberte si z naší nabídky urny dřevěné, urny designové, urny kompozitové nebo urny z umělého kamene.

Současným trendem je uchování urny v domácím prostředí, kde jsme blízkým jakoby více nablízku. Do interiéru pak můžeme zvolit urny z jakéhokoliv materiálu. Při výběru ozdobné schránky na urnu k nám domů, vybíráme hlavně podle tvaru a designu. Urna by měla do našeho domova zapadnout, splynout sním, být jeho doplňkem a vzbuzovat v nás hezké vzpomínky na naše blízké.

Z naší nabídky můžeme doporučit dřevěné urny, které jsou skvělým doplňkem interiéru, a mnohdy na první pohled ani nepoznáte, že se jedná o smuteční urnu. Přírodní dřevěné urny opatřené olejem se výborně hodí například k masivnímu dřevěnému nábytku a dřevěné urny opatřené barevným lakem zase skvěle doladíme k barevným kusům. Vždy však záleží na Vašem vkusu.

Výběr štítku na urnu

Dalším krokem je výběr štítku na urnu. Dobrý prodejce by měl k nabízené urně doporučit vhodný štítek. Nejdříve si zvolíme vhodnou velikost štítku. Barva kovového štítku by měla odpovídat barvě kovových prvků na urně. Proto štítky vyrábíme z totožného kovu, který je používán při výrobě uren. Nakonec zbývá vybrat druh písma, např. jednoduché či zdobné, a grafické ztvárnění štítku, kde můžete vybírat z naší pestré nabídky (různé druhy rámečků nebo symbolů).